Cümle Tamamlama

10 Sorudan 7'si Cepte!

YDS-YÖKDİL
Soru Tipi
Cümle Tamamlama

Merhaba

YDS/YÖKDİL/YDT gibi sınavlarda genellikle öğrencileri zorlayan bölümlerden birinin cümle tamamlama soruları olduğunu söylemiş miydim sana daha önce? Sınavlarda toplam soru sayısı bakımından fazla soru barındıran da bir bölüm. Yani zor ama bizim için önemli bu sorular. Bence bu konuda yapılan en büyük hata baştan sona soru kökü ve şıkları defalarca okuyup çeviride boğulmak. Cümle tamamlama bölümünde iyi bir performans sergilemek ve sınav süresini tasarruflu kullanmak istiyorsan, bu soru tipinin tekniklerini öğrenmek ve bol bol soru üzerinde uygulamak zorundasın. Eğer altyapında dilbilgisi konularının cümle tamamlama ile direkt ilişkili olanları: adjective clauses, noun clauses, adverbial clauses ile ilgili eksikliklerin varsa önce onları tamamlamalısın.

Mesela;

verb that S V O: noun clause (isim cümleciği)

noun that S V / V O: adjective clause (sıfat cümleciği) yapılarıdır diyebilmelisin.

Ya da although, even if, while gibi zıtlık yapılarının actually, still, only kelimeleriyle yakından ilişkili olduğu püf noktası ilk olarak dilbilgisinde zarf cümlecikleri (adverbial clauses) konu anlatımında öğrenilir ve daha sonra hem cümle tamamlamada ve hem de gramer sorularında işine yarayan bir kilit nokta olarak kulağına küpe olur.

Bu videomuzda cümle tamamlama sorularının tekniklerini sorular üzerinden pratiğe çevirmene yardımcı olmayı hedefledik. Bu teknikleri öğrenenler YDS'de çıkan 10 cümle tamamlama sorusunun en az 7'sini doğru yapabilir seviyeye geliyorlar bilgin olsun! Sıra sende...

İyi seyirler.

Merak Edebilirsin
Blog Yazıları
YDS 2024 Mart [Diyalog Soruları]
YDS 2024 Mart [Diyalog Soruları]

2024 Mart YDS Diyalog Sorularının Analizi

Devamını oku
YDS 2024 Mart [Reading Soruları]
YDS 2024 Mart [Reading Soruları]

2024 Mart YDS Reading Sorularının Analizi

Devamını oku
YDS 2024 Mart [Cümle Tamamlama Soruları]‍
YDS 2024 Mart [Cümle Tamamlama Soruları]‍

2024 Mart YDS Cümle Tamamlama Sorularının Analizi

Devamını oku
Tüm Blog Yazıları İçin
Daha Fazla
Merak Edilenler
Sıkça Sorulan Sorular

K4 English hakkında ne bilmek istersin? Tüm cevaplar burada.

İletişime Geç
K4 English nedir ve ne zaman kuruldu?

Kurucularımız, 2005 yılından beri YDT, YDS ve YÖKDİL gibi ulusal İngilizce sınavlarına yönelik çalışmalar yapmaktadır. Online içerik hazırlama sürecimiz 2017 yılında başladı ve 2019 yılında sınavlara hazırlanan öğrencilere daha iyi destek olabilmek için resmi olarak kurulduk. Bu tarihten itibaren online eğitimlerimiz ve kitaplarımızla öğrencilerimizin başarı yolculuklarında yanlarında olmaktan gurur duyuyoruz.

Kurucular kimlerdir ve bu projeyi başlatma nedenleri nedir?

Kurucularımız Hilal ve Ali hoca, İngilizce öğretmenliği ve sınav hazırlık alanında uzun yıllara dayanan bir deneyime sahiptir. Kaliteli ve erişilebilir eğitim sunma misyonu ile yola çıkan kurucularımız, K4 English'i öğrencilerin başarısını en üst düzeye çıkarmak ve İngilizce öğrenimini daha verimli hale getirmek için kurmuşlardır.

K4 English'in diğer kurslardan farkı nedir?

Özelleştirilmiş ders programları, deneyimli eğitmen kadrosu ve yenilikçi öğrenme teknolojileri kullanmasıyla K4 English, öğrencilere kişiselleştirilmiş bir öğrenme deneyimi sunar.

Başarı hikayeleriniz var mı?

Evet, birçok öğrencimiz sınavlarda üst düzey başarılar elde etmiş ve hedeflerine ulaşmıştır. Başarı hikayelerimizi web sitemizde bulabilirsiniz.

K4 English'in gelecek planları nelerdir?

Sürekli gelişen bir eğitim platformu olarak, kurs yelpazemizi genişletmek ve öğrencilerimize daha fazla kaynak sağlamak için çalışıyoruz.