YDT Puanını Hesapla

YDT Puan Hesaplama

Yeni YDT puan hesaplama aracımızla sınav performansını değerlendir! Öğrencilerimiz, doğru ve yanlış sayılarını girdikten sonra aracımız, ham puanlarını ve yerleştirme puanlarını tahmini olarak hesaplıyor. Ancak unutma, bu hesaplama kesin bir sonuç değildir ve gerçek sınav sonuçlarına dayanmaz.

Rehberlik Yazılarımızı Oku
Diploma Notunuz
TYT Testlerindeki Doğru ve Yanlış Sayıları
Doğru
Yanlış
Net
Türkçe (40)
0
Sosyal Bilimler (20)
0
Matematik (40)
0
Fen Bilimleri (20)
0
Yabancı Dil Testindeki Doğru Yanlış Sayıları
Doğru
Yanlış
Net
Yabancı Dil (80)
0
2023 YKS Puanları
Puan Türü
Ham Puan
Yer. Puanı
TYT
376.537
428.863
DİL
435.181
487.505
Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.
Telegram Kanalımızı Duydun Mu?

Sonucun, sınav katılımcılarının bireysel başarısı değil de, birbirine göre olan başarısı bazında belirlendiği üniversiteye giriş sınavlarında, YDT puanına göre sıralama nasıl hesaplanır sorusu en kritik nokta oluyor. YDT sıralaması nasıl hesaplanır? ÖSYM, tüm adayları YKS Yerleştirme Puanına göre listeler.

Kanala Katıl
Ürünler

YDT Paketleri

YDT 2025
6 Kitap ve 1 spiral cilt
400 Saat video ders
YDT
YDS
YÖKDİL
YDS Kursu: Temel ve İleri Seviye
5 Kitap ve 1 spiral cilt
253 Saat video ders
YDT
YDS
YÖKDİL
İleri Seviye
3 Kitap ve 1 spiral cilt
180 Saat video ders
YDT
YDS
YÖKDİL
Temel Seviye
2 Kitap
43 Saat video ders
YDT
YDS
YÖKDİL
Kitaplar ve Tüm Ürünleri Görmek İçin
Tüm Ürünler
Başarıya Son Adım

Öğrenci Yorumları

K4 English ile başarıya ulaşmış
öğrencilerimizin söyledikleri..

Pelin Adıyaman
Pelin Adıyaman
YDT 2023

Sayısal mezunu olmama rağmen, K4 English ve değerli eğitmenlerimiz Hilal ve Hüseyin hocam sayesinde hedefime ulaştım. Her daim yanımda olan bir ekiple bir yıl boyunca harika bir eğitim aldım. Anlaşılır videolar ve etkili soru çözümleriyle, K4 English'i herkese öneririm.

Yüsra Ataç
Yüsra Ataç
YDS & YÖKDİL

K4 English'in paketi harikaydı. Temel seviyeden itibaren, her modül ve ünite, Hilal hocamızın anlatımıyla ders çalışma motivasyonumu artırdı. Bu eğitim yolculuğunda güzel öğretmenlerle ilerliyorum ve İngilizce'de örnek aldığım tek yer K4. Emekleri için herkese teşekkürler.

İldan Arlı
İldan Arlı
YDT 2024

Zor günlerimde K4 English ve Hilal hocamın desteği hayatımı değiştirdi. Kısa sürede büyük ilerleme kaydettim ve platform sayesinde umudumu yeniledim. Herkese tavsiye ederim.

Zeynep Kaplan
Zeynep Kaplan
YDT 2024

YDT Paketine güvenmekte o kadar haklisiniz ki 1 aylık bir süreçte bile kendimi çok geliştirdim önümüzdeki aylarda neler olacağını tahmin edemiyorum. 😅 Emekleriniz icin çok teşekkürler 💙

Emin Kunter
Emin Kunter
YDS

2021 Nisan'da K4 ekibiyle YDS hazırlığına başladım. Hilal hocam ve hocalarımın desteğiyle aldığım YDS Paketi sayesinde 2 yıl içinde kitapları ve videoları tamamladım. 2023 Nisan'daki YDS'den 82.5 puan aldım. Bu fırsatı değerlendirmeye devam ediyorum.

Güncel Videolar
YouTube’da K4 English

Bizi YouTube hesabımızdan takip ederek en
güncel videolardan haberdar olun!

YDT tayfamıza özel! 🏆 YDT Soru Çözümü 1. video yayında
Hemen İzle

2024 YDT Puan Hesaplama

Yabancı Dil Testi, dil puanı ile öğrenci alan yükseköğretim programlarına girmek isteyen öğrencilerin seçilmesi ve yerleştirilmesi amacıyla ÖSYM tarafından düzenlenen sınavdır. Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nın (YKS) 3. oturum sınavıdır. Ortaöğretim kurumlarının (lise veya dengi okullar ve açık öğretim liseleri) son sınıfındaki öğrenciler veya bir ortaöğretim kurumundan mezun olan kişiler bu sınava başvurabilir. Kısaca YDT, 80 sorudan oluşur ve 120 dakikalık bir süreye sahiptir. 5 dil içeriğine yönelik Yabancı Dil Testi bulunmaktadır: Almanca, Arapça, Fransızca, İngilizce, Rusça. Aday, sınava gireceği dil tercihini başvuru formunda belirler.

Öncelikle YDT puan hesaplama ön koşullarından söz edilmelidir. ÖSYM kurallarına göre aşağıdaki koşullar gerçekleşmezse, YDT hesaplama yapılmayacaktır:

  • Temel Yeterlilik Testi (TYT) sınavından 150 ve üzeri puan almış olmalısınız. Adaylar, önceki yılın TYT puanının 200 veya üzerinde olması hâlinde, bir önceki senenin TYT sonuçlarını kullanabilir. ÖSYM bir önceki seneye ait puanınızı dönüştürür ve puanınıza yansıtır.
  • TYT Türkçe veya Matematik testlerinden en az birinden 0,5 netiniz olmalı.
  • YDT sınavından en az 0,5 netiniz olmalı.

YDT NET Hesaplama

YDT sınavında “4 yanlış 1 doğruyu götürür” diye ifade edilen net sistemi vardır. Sınavda yaptığınız her doğru soru size 1 net kazandırır, her yanlış soru ise 0,25 net kaybettirir. YDT net hesaplamaları bu kurala göre yapılır.

YDT Kaç Net Kaç Puan Eder?

Öncelikle TYT sınavındaki netleriniz belirlenerek ham puanınız tespit edilir. Yani YDT kaç net kaç puan eder diye sorulduğunda net sayısı, kişinin ham puanı olmaktadır.

YDT Sıralaması Nasıl Hesaplanır?

Sonucun, sınav katılımcılarının bireysel başarısı değil de, birbirine göre olan başarısı bazında belirlendiği üniversiteye giriş sınavlarında, YDT puanına göre sıralama nasıl hesaplanır sorusu en kritik nokta oluyor. YDT sıralaması nasıl hesaplanır? ÖSYM, tüm adayları YKS Yerleştirme Puanına göre listeler. Aynı YKS Yerleştirme Puanı bulunan adayların sıralaması aynı olur. Sıralamada sonraki sıra sayısı, takip eden rakam değil de puanı aynı olan kişi sayısı atlanarak gelinen sıralama sayısı olur. Şöyle ki, 10. sırada 5 aday var ise, sıralamada bir düşük yerleştirme puanına sahip olan adayın sıralaması 15 olur. YDT adaylarına yönelik şu önemli noktaları da dikkate almalısınız:

  • Dil bölümlerini tercih edecek adaylar AYT sınavına girmek zorunda değildir. Dil bölümleri için TYT ve YDT sınavları yeterli olacaktır.
  • Zor sorular daha çok puan getiriyor” bilgisi kesin olarak yanlıştır. Bir testin içindeki soruların tamamı aynı puana sahiptir. Ancak Türkçe ve matematik testlerinin soruları farklı puanlara sahip olabilir. Türkiye çapında yapılan sınavın tüm katılımcılarının başarısına dayanarak her branş testinin bir sorusunun puanı belirlenmektedir.
  • İstatistiklere göre, YKS Dil puanında yabancı dilden sonra TYT’deki matematik netleri büyük önem taşıyor ve öğrenciyi rakiplerinden ayıran faktör oluyor.
  • Yerleştirme için TYT baraj puanı 150, YDT baraj puanı ise 180’dir. YDT puan hesaplama 2022 yılında bu şekildedir. YDT puan hesaplama 2021’deki ek yerleştirmede düşürülmüş olan puanlarla karıştırılmamalıdır.

Puan hesaplama aşamaları karmaşık görünse de bunun sınav katılımcılarının değil, ÖSYM’nin sorumluluğu olduğu unutulmamalı. Bu süreçte öğrencinin odaklanacağı en temel nokta, başarılı olmak için bugünden başlayarak doğru kaynaklardan çalışmaktır. Şu andan itibaren K4English ile birlikte öğreneceğiniz İngilizce, hem okulda notlarınızı yükseltmenizi, hem YDT’de yüksek puan alarak hayalini kurduğunuz üniversiteyi kazanmanızı, hem de üniversite eğitiminiz boyunca kullanacağınız dil becerinizin mükemmelleşmesini sağlayacak! K4 English’in YDT paketini hemen inceleyerek sınav maratonunda bir adım öne geçebilirsiniz.

Merak Edilenler
Sıkça Sorulan Sorular

K4 English hakkında ne bilmek istersin? Tüm cevaplar burada.

İletişime Geç
K4 English nedir ve ne zaman kuruldu?

Kurucularımız, 2005 yılından beri YDT, YDS ve YÖKDİL gibi ulusal İngilizce sınavlarına yönelik çalışmalar yapmaktadır. Online içerik hazırlama sürecimiz 2017 yılında başladı ve 2019 yılında sınavlara hazırlanan öğrencilere daha iyi destek olabilmek için resmi olarak kurulduk. Bu tarihten itibaren online eğitimlerimiz ve kitaplarımızla öğrencilerimizin başarı yolculuklarında yanlarında olmaktan gurur duyuyoruz.

Kurucular kimlerdir ve bu projeyi başlatma nedenleri nedir?

Kurucularımız Hilal ve Ali hoca, İngilizce öğretmenliği ve sınav hazırlık alanında uzun yıllara dayanan bir deneyime sahiptir. Kaliteli ve erişilebilir eğitim sunma misyonu ile yola çıkan kurucularımız, K4 English'i öğrencilerin başarısını en üst düzeye çıkarmak ve İngilizce öğrenimini daha verimli hale getirmek için kurmuşlardır.

K4 English'in diğer kurslardan farkı nedir?

Özelleştirilmiş ders programları, deneyimli eğitmen kadrosu ve yenilikçi öğrenme teknolojileri kullanmasıyla K4 English, öğrencilere kişiselleştirilmiş bir öğrenme deneyimi sunar.

Başarı hikayeleriniz var mı?

Evet, birçok öğrencimiz sınavlarda üst düzey başarılar elde etmiş ve hedeflerine ulaşmıştır. Başarı hikayelerimizi web sitemizde bulabilirsiniz.

K4 English'in gelecek planları nelerdir?

Sürekli gelişen bir eğitim platformu olarak, kurs yelpazemizi genişletmek ve öğrencilerimize daha fazla kaynak sağlamak için çalışıyoruz.

WhatsApp Destek