Rehberlik
April 5, 2023
YDT
March 9, 2023

YÖK Atlas Nasıl Kullanılır? YDT Öğrencileri İçin Pratik Rehber!

YÖK Atlas nedir, nasıl kullanılır ve bir dil öğrencisi olarak YÖK Atlas’tan en etkili nasıl sonuçlar alabilirsiniz sorularını cevaplamaya çalışacağım. YÖK Atlas, üniversite tercihi yapacak adayların bilinçli bir şekilde karar vermesini sağlamak için Yükseköğretim Kurulu tarafından geliştirilen bir web sitesidir.

Bu yazımızda sizlere YÖK Atlas nedir, nasıl kullanılır ve bir dil öğrencisi olarak YÖK Atlas’tan en etkili nasıl sonuçlar alabilirsiniz sorularını cevaplamaya çalışacağım. YÖK Atlas, üniversite tercihi yapacak adayların bilinçli bir şekilde karar vermesini sağlamak için Yükseköğretim Kurulu tarafından geliştirilen bir web sitesidir. YÖK Atlas’ta pek çok modül bulunmaktadır. Bu modüller arasında Lisans Tercih Sihirbazı, Ön Lisans Tercih Sihirbazı, Meslek Atlası, Lisans Atlası, Ön Lisans Atlası, Mezun Başarı Atlası, Net Sihirbazı ve Tercih Listem gibi ayrıntılı bilgi alınabilecek bölümler vardır1.

YÖK Atlas’ın en çok kullanılan modüllerinden biri olan Lisans Tercih Sihirbazı ile önceki senelerin lisans taban puanları ile kontenjan durumlarını görüntüleyebilir ve tercihlerinizi buna göre yapabilirsiniz1. Lisans Tercih Sihirbazı’na giriş yaptığınızda, karşınıza çeşitli filtreleme seçenekleri çıkacaktır. Bu seçenekler arasında üniversite türü, üniversite adı, bölüm adı, puan türü, burs oranı, öğretim türü ve yabancı dil gibi kriterler bulunmaktadır1. Bu kriterleri istediğiniz şekilde belirleyerek, size uygun olan programları listeleyebilirsiniz.

Bir dil öğrencisi olarak YÖK Atlas’tan en etkili nasıl sonuçlar alabilirsiniz? Bunun için yapmanız gereken şey, öncelikle puan türünüzü DİLolarak seçmektir. Böylece sadece dil puanı ile öğrenci alan programlarıgörebilirsiniz. Sonrasında ise ilgi duyduğunuz yabancı dili seçebilirsiniz.Örneğin İngilizce, Almanca, Fransızca, Arapça gibi dillerden birini veyabirkaçını işaretleyebilirsiniz. Bu sayede o dilde eğitim veren programlarılisteleyebilirsiniz.

YÖK Atlas’ta ayrıca üniversiteler hakkında da kapsamlı bilgiler bulabilirsiniz. Üniversitelerimiz modülü ile Türkiye’deki her bir üniversitenin öğrenci ve öğretim elamanı sayıları, kuruluş yılı, resmi web sitesi, sosyal medya linkleri, iletişim bilgileri, spor tesisleri, spor takımları, öğrenci toplulukları, yurt kapasitesi, laboratuvar sayıları ve yüzölçümleri bilgilerine erişebilirsiniz1. Ayrıca Mezun Başarı Atlası modülü ile de tercih edeceğiniz bölümden mezun olanların merkezi uzmanlık sınavlarında gösterdikleri başarıyı görüntüleyebilirsiniz1. Eğer bu yazıyı okuduktan sonra YÖK Atlas’ı daha iyi anlamak ve kullanmak isterseniz, sizin için hazırladığımız bir de video var. Bu videoda YÖK Atlas’ın tüm modüllerini detaylı bir şekilde gösteriyor ve size pratik ipuçları veriyoruz. Videoyu aşağı yer alan bölümden izleyebilirsiniz.

 

YÖK Atlas’ın diğer modülleri hakkında da bilgi almak isterseniz, YÖK Atlas’ın sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Umarım bu yazı ve video sizlere yardımcı olmuştur. Başka bir sorunuz varsa, lütfen bize bildirin. 😊

 

Bunları da Beğenebilirsin
En Problemli Konu
Devamını Oku >
Tanıştırayım: YDS
Devamını Oku >
Kural Bilen Güçlüdür! Ama Neden?
Devamını Oku >