Bloglara Dön
Ürünlerimiz
Eğitimlerimiz

Kelime

March 9, 2023

12.000 Kelimeyi Bilmek Zorunda mısın?

Peki maruz kaldığımız tüm bu kelimeleri bilmek mümkün ve gerekli midir?

Merhaba

YDS / YÖKDİL gibi sınavların, 80 soruda bizi maruz bıraktığı toplam kelime sayısı yaklaşık 8000 ila 12000 kelime arasıdır.

Bu sayı YDS'lerde YÖKDİL sınavındakinden biraz daha fazladır. Her 2 sınavın süresi de 3 saattir. (180 dk)

Peki maruz kaldığımız tüm bu kelimeleri bilmek mümkün ve gerekli midir? Tabii ki hayır, gerçekçi olmak gerekirse benim bile ilk kez sınavda gördüğüm kelimeler çıkabiliyor ve bunun çok normal olduğunu ben biliyorum, senin de kabul etmeni istiyorum.

O zaman bu noktada kendine haksızlık etmeyi hemen şimdi bırakmalısın. Peki bunun yerine ne yapmalı? Çıkmış sınavları taradığımızda -özellikle kelime sorularının olduğu bölümleri kastediyorum- maximum 7 veya 8 tane doğrudan kelime bilgisi ölçen soru geliyor.

Ve 7, 8 yıl geriye gidip en güncel olan sınavlara kadar bu soruları tarayıp, bir araya getirdiğimizde ÖSYM'nin kelime havuzunu ortaya çıkartmış oluyoruz. Bu havuzda ne kadar çok kendini tekrarlayan kelime olduğunu görünce inanamayacaksın.

İşte ilk hedef bu kelimeler olmalı! Biz de K4 English olarak AKILLI DEFTER çalışmamızı bu mantıkla hazırladık. Bu havuzun somutlaşmış hali gibi bence bu kitap.

Bu videomuzda da bu havuzdan yani Akıllı Defter'den seçtiğimiz çok önemli kelimeleri önce çalıştık, sonra da örnek cümle içinde analiz ettik.

Bu sayede kelime nasıl daha sağlıklı ve bilinçli çalışılır, örnek cümle yazmanın önemini ve kalıcılığı nasıl arttırdığını gözler önüne sermek istedik. Kaliteli zaman geçirip, dağarcığına doğru kelimeleri katmak için hemen bu videomuzu izlemeni öneririm. İyi seyirler.

Bunları da Beğenebilirsin

Tanıştırayım: YDS

Devamını Oku >

Kelime Nasıl mı Çalışılır? Cevabı bu blog da!

Devamını Oku >

Günün Sorularını Senin İçin Derledik!

Devamını Oku >