Bloglara Dön
Ürünlerimiz
Eğitimlerimiz

Rehberlik

April 5, 2023

YÖKDİL Sınavını Beraber Analiz Edelim mi?

Bir sonraki YÖKDİL sınavına hedefiniz ne olursa olsun kesinlikle girmenizi ve sınav analiz bloğumuzu mutlaka okumanızı tavsiye ediyoruz.

Merhaba

Bugün sana YÖKDİL sınavından bahsetmek istiyorum. YDS'nin alternatifi olarak nispeten daha kolay olan bu sınav başlangıçta Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı koordinasyonunda Anadolu Üniversitesi ve Ankara Üniversitesi işbirliği ile düzenlenmekteydi.

İlk YÖKDİL sınavı 5 Mart 2017 yılında yapıldı.

Peki YÖKDİL'in avantajları nedir?

YÖKDİL' in avantajları adayların kendi branşlarına uygun olarak Fen, Sosyal ve Sağlık bölümlerinden başvuru yapabiliyor olmaları ve YDS'deki soru dağılımlarından restatement ve diyalog sorularının YÖKDİL'de olmamasıdır.

Ayrıca YDS'de 6 olan çeviri sorularının sayısı YÖKDİL'de 12 tanedir. Yine YDS'de 20 tane paragraf sorusu gelirken YÖKDİL'de bu sayı 15'e düşmektedir.

YÖKDİL sınavına, yükseköğretim kurumlarında lisansüstü eğitim ve doçentlik sınavına başvurmak isteyen adaylar ile üniversitelerce akademik yükseltmelerde kendilerinden akademik dil yeterliliği puanı istenen adaylar başvurabilir.

Ancak dil tazminatı almak isteyen kamu personelinin YDS’de yeterli puan almış olması gerekmektedir. YÖKDİL sınavı dil tazminatı için geçerli değildir. 3 Kasım 2019 tarihinde ilk kez bu sınavı ÖSYM yapmıştır.

Ve daha önce yapılan sınavlara göre sınavın zorluk düzeyi biraz daha artmıştır. 2020 yılının tek YÖKDİL sınavı ise 1 Mart 2020 tarihinde yapımıştır.

Bu noktada biz de sizin için ÖSYM tarafından yapılan son YÖKDİL sınavını analiz edip değerlendirdiğimiz bir video hazırladık. Bu videoda sorulan soruların detaylarını ve sınavın içerik olarak ne gibi ÖSYM dokunuşlarına sahip olduğunu anlattık.

Bir sonraki YÖKDİL sınavına hedefiniz ne olursa olsun kesinlikle girmenizi ve sınav analiz videolarımızı mutlaka izlemenizi tavsiye ediyoruz. İyi seyirler!

Sen de bu ailenin bir parçası olup eğitimlerimize:

  • 1 Aylık Erişim (Az zamanda çok yoğun çalışmak ve bizi daha yakından tanımak istiyorsan)
  • 6 Aylık Erişim (Çoğu gitti azı kaldı. Ben bu işi 6 ayda kompakt bir çalışmayla bitirebilirim diyorsan)
  • 12 Aylık Erişim (Başlangıç noktasındayım, 1 yıl iyi bir süre ve zaman baskısı yaşamak istemiyorum diyorsan) ya da
  • Ömür Boyu Erişim (Kendime ömürlük bir yatırım yapmak istiyorum. Süre ve tekrar para ödeme kaygısı yaşamak istemiyorum diyorsan)

seçenekleri ile sahip olabilirsin. Bu eğitim ile detaylı bilgi almak istiyorsan Buraya tıklayabilirsin.

Ayrıca aklına takılan tüm sorular için Whatsapp iletişim numaramızdan bize ulaşabilirsin.

Yeni dersler ve stratejilerde görüşmek üzere…

Hilal & Ali İhsan

Bunları da Beğenebilirsin

2023 İngilizce Öğretmenliği Bölümüne Girmek İçin Kaç Net Yapmalısınız? (İlk 10 Üniversite Analizi)

Devamını Oku >

En Problemli Konu

Devamını Oku >

Hikayemi Dinlemek İster misin?

Devamını Oku >