Okuma
March 9, 2023

Tanıştırayım: YDS

YDS Sınavında hedeflenen en yüksek puanı almanın en etkili yollarından biri sınava hakim olmaktır. Sınavı ne kadar iyi tanırsak o kadar iyi sonuçlara gideriz...

YDS Soru Dağılımı

Bu sınavda 80 soru çıkar  3 saat / 180 dakika süre verilir.
"Süreyi nasıl doğru kullanırız?" konusunu da başka bir yazıya bırakıyoruz.
ÖSYM, YDS'de 11 Soru Tipi ile maça çıkar.  80 YDS sorusunun dağılımını bilmek bir adayın önemli bir sorumluluğudur.
“YDS çok zor! Hedeflediğim puanı almak imkansız.”
Çok kolay bir sınav olduğunu kimse iddia edemez ama doğru bir hazırlıkla YDS maçında hedeflenen puanı almak elbette mümkün. Dağılıma daha yakından bakınca, maçta ana kahraman  READING  sorularıdır. Ayrıca 2 yardımcı oyuncu olarak da GRAMER ve KELİME sorularını görürüz.


Reading %67


YDS'de dinleme, konuşma veya yazma becerilerinden test edilmezsiniz. YDS'deki soruların pek çoğu direkt ve dolaylı olarak okuduğunu anlama becerisini ölçer.

  • 20 soru direkt 5 okuma parçası ile okuduğunu anlama becerinizi test eder. Yani sınavın %25lik kısmı direk okuma parçalarından gelir.
  • 10 soru ile cümle tamamlama sınavda %12,5lik bir oran teşkil eder. Yarım kalan bir cümle seçeneklerdeki başka bir ana / yan cümle ile tamamlanır.
  • 5 sorudan oluşan diyalog tamamlama %6,25lik bir oranı oluşturur. İki kişinin karşılıklı konuşmalarından biri boş bırakılır ve bu boşluğu en anlamlı seçenek ile tamamlamamız beklenir.
  • 5 soru ile anlam bütünlüğü %6,25lik bir oranı oluşturur. Verilen paragraftaki anlam bütünlüğünü bozan cümleyi bulmamız beklenir.
  • 4 soru ile paragraf tamamlama %5lik bir oranı oluşturur. Verilen paragraftaki bir cümle eksiktir ve seçeneklerden en anlamlı olanı bulmamız beklenir.
  • 4 soru ile yakın anlam %5lik bir oranı oluşturur. Soruda verilen cümleye en yakın anlamda olan seçenek doğru cevaptır.
  • 6 soru ile çeviri %7,5lik bir oranı oluşturur. 3 Türkçe'den İngilizceye ve 3 İngilizce'den Türkçe'ye çeviri yapılır.
Bunları da Beğenebilirsin
El Clásico Sizlerle!
Devamını Oku >
Okuma Parçalarındaki Kilit Yapı
Devamını Oku >
YDT Sınavına Gireceklerin Bilmesi Gerekenler: YDT Nedir, Nasıl Başvurulur, Hangi Dillerde Yapılır?
Devamını Oku >