Bloglara Dön
Ürünlerimiz
Eğitimlerimiz

Kelime

March 9, 2023

Kelime Hakimiyeti Ne Demek?

Bunun canlı örneğini koyduğumuz Bloglarımız, nelerin Ösym’ nin havuzundaki akademik kelimeler olduğuna ve bu kelimelere nasıl çalışman gerektiğine dair çok ciddi bir deneyim elde etmiş olacaksın.

Merhaba

YDS-YÖKDİL ve YDT sınavlarının ilk 15/ 16 sorusu adayların kelime, phrasal verb ve dilbilgisi gibi konulardaki yeterliliğini ölçer. Kelimede en az 1 isim, 1 fiil, 1 sıfat, 1 zarf ve 1 phrasal verb ( fiil + edat) sorusu gelmektedir.

Bu sorulardan firesiz ya da minimum fireyle çıkmak için ÖSYM’nin sormayı sevdiği, sıkça kullandığı akademik kelime havuzuna hakim olmak gerekmektedir.

Bu noktada çıkmış YDS kelimelerinden oluşan Akıllı Defter adlı çalışmamızın hem kitap hem de offline videolarla öğrencilere ciddi hacim katan bir çalışma olduğunu belirtmeden geçemeyeceğim.

Sadece en son yapılan 27 Eylül Yds’sinde bile ilk 5 kelime sorusunun 3’ü Akıllı Defter’de çalıştırdığımız kelimelerden gelmişti.

Gerçekten sınava hazırlanırken en çok zorlandığımız şeylerden biri kelime ezberlemektir. ‘Nasıl kelime çalışmalıyım?’ sorusu belki de benim en çok maruz kaldığım sorulardan bir tanesi.

Kelimeyi gerçekten öğrenmek demek sadece anlamını bilmek demek değildir. Kuru kuru listeleme yöntemiyle yapılan bir çalışma yetersiz olacaktır.

Bir kelimeye hakim olmak için o hedef kelimeyi eş anlam, zıt anlam, en sık kullanılan kalıp ve yapılarıyla birlikte örnek cümle içinde görmek ve daha sonra bununla ilgili pekiştirme aktiviteleri yapmak ve en sonda da sınav formatında test soruları çözerek pratik yapmak gerekmektedir.

Bunun canlı örneğini koyduğumuz video derslerimizle, nelerin Ösym’ nin havuzundaki akademik kelimeler olduğuna ve bu kelimelere nasıl çalışman gerektiğine dair çok ciddi bir deneyim elde etmiş olacaksın.

Sen de bu ailenin bir parçası olup eğitimlerimize:

  • 1 Aylık Erişim (Az zamanda çok yoğun çalışmak ve bizi daha yakından tanımak istiyorsan)
  • 6 Aylık Erişim (Çoğu gitti azı kaldı. Ben bu işi 6 ayda kompakt bir çalışmayla bitirebilirim diyorsan)
  • 12 Aylık Erişim (Başlangıç noktasındayım, 1 yıl iyi bir süre ve zaman baskısı yaşamak istemiyorum diyorsan) ya da
  • Ömür Boyu Erişim (Kendime ömürlük bir yatırım yapmak istiyorum. Süre ve tekrar para ödeme kaygısı yaşamak istemiyorum diyorsan)

seçenekleri ile sahip olabilirsin. Bu eğitim ile detaylı bilgi almak istiyorsan Buraya tıklayabilirsin.

Ayrıca aklına takılan tüm sorular için Whatsapp iletişim numaramızdan bize ulaşabilirsin.

Yeni dersler ve stratejilerde görüşmek üzere…

Hilal & Ali İhsan

Bunları da Beğenebilirsin

Tanıştırayım: YDS

Devamını Oku >

Gramer Konusunda Doğru Yatırım Nasıl Yapılır?

Devamını Oku >

Günün Sorularını Senin İçin Derledik!

Devamını Oku >